Aktuálně
Odbory a vedení Ústeckého kraje budou společně usilovat o zkvalitnění zdravotnictví a sociálních služeb
Zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče jednali s novým vedením Ústeckého kraje. Za odborový svaz se setkání zúčastnila předsedkyně Dagmar Žitníková, místopředseda Lubomír Francl a členové krajské rady. Kraj zastupoval hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), 1. náměstek hejtmana Martin Klika a Stanislav Rybák, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.
Češi si rozhodně zaslouží lepší mzdy
Tvrdí to nejenom předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, ale stejnou řečí nyní mluví i Český statistický úřad. Úroveň mezd v České republice neodpovídá hospodářské výkonnosti. Souhrnná data z Evropské unie ukazují, že roční průměrná mzda v České republice v roce 2014 činila necelých 345 tisíc korun, což je 37 procent průměru Evropské unie. Česku tak v žebříčku patří 19. místo mezi evropskými zeměmi. Podle statistiků odměny neodpovídají hospodářské výkonnosti, poslední dva roky se ale mzdy zvyšují rychleji. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Co čeká odbory v roce 2017
Kampaň Konec Levné práce
- růst mezd o 5 až 5,5 %, přibližování českých mezd evropským
Další zvýšení minimální mzdy
na úroveň 40 % průměrné mzdy
Sociální dialog
- pokračování jeho úspěšné úrovně, která vede ke společenskému konsenzu
Přijetí koncepční novely zákoníku práce s požadavky odborů
Zrušení karenční doby, pětitýdenní dovolená pro všechny
Zvýšení nemocenské při dlouhodobé nemocné
Odbory a parlamentní volby
Co udělaly a udělají politické strany pro zlepšení postavení českých zaměstnanců? To sdělí ČMKOS na zářijovém manifestačním mítinku Konec levné práce!
Společnost 4.0
musí provázet Průmysl 4.0 a Práce 4.0
Prosazení Evropského pilíře sociálních práv
Zaměstnanci většiny regionálních nemocnic na desetiprocentní navýšení platů nedosáhnou
Zdravotní odbory žádají plošné platové tabulky pro všechny
Zvýšení mezd od ledna o deset procent lékařům a sestrám, jak to slíbila vláda, některé nemocnice nedodrží. Přidání se dočkají hlavně zdravotníci ve státních zařízeních – naopak většina lidí pracujících v akciových společnostech desetinu k dobru nedostane. Zdravotní odbory proto usilují o zavedení plošných platových tabulek platných pro státní i obchodní nemocnice.
V P-D Refractories CZ je kolektivní smlouva alfou a omegou
K největším výrobcům žáruvzdorných materiálů u nás a prakticky i v celé střední Evropě v minulosti patřily Moravské šamotové a lupkové závody ve Velkých Opatovicích. První zmínky o těžbě v této oblasti pocházejí z roku 1666. Těžily se zde kyzové břidlice a později cenomanské uhlí. Do roku 1852 se těžilo jen povrchově, pak byla zahájena těžba důlní a kutací právo zde později získali i zakladatelé šamotové továrny ve Velkých Opatovicích. Hlavním odběratelem kusového jílu byly ostravské hutě.
Podniková kultura bez odborů nám nedává smysl
Nadnárodní společnost Bekaert se sídlem v belgickém Zwevegemu vznikla v roce 1880. Původně malý rodinný podnik dnes vyrábí v několika státech, obchodně působí ve zhruba 120 zemích a zaměstnává na 30 000 lidí.
Dopravní odbory vyhlásily kvůli platům řidičů stávkovou pohotovost
Po 20. únoru by mohli řidiči autubusů začít stávkovat
Autobusová linková doprava v Ústeckém kraji a tedy i na Děčínsku je blízko kolapsu. Řidiči hrozí stávkou a hromadnými odchody, pokud jim dopravci nezaplatí na mzdách tolik, kolik jim nařizuje vláda. Jasno by mělo být kolem 20. února, kdy řidiči dostanou lednové výplaty. Dopravci říkají, že zvýšení mezd vydrží nanejvýš jen několik měsíců, hejtmanství se snaží najít cestu, jak dopravcům poslat více peněz. Dopravní odbory v úterý vyhlásily stávkovou pohotovost.
Nový žebříček tržeb vede Kaufland, polepšily si Albert a Lidl
Obchodníci utržili v listopadu meziročně o 7,9 procenta více
Tržby v maloobchodě bez aut loni v listopadu zrychlily meziroční růst na 7,9 procenta z říjnových dvou procent. Růst zaznamenaly všechny hlavní sortimentní skupiny prodejen. Lidé více utratili za pohonné hmoty, za nepotravinářské zboží i potraviny. Nejvíce rostl internetový prodej. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).
Odbory nepovažují za potřebné měnit zákon o prodejní době
V poslední době se opět rozpoutala debata o uzavření velkých prodejen o vybraných státních svátcích. Na jedné straně stojí názor, že zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě diskriminuje řetězce, a na druhé straně se někteří lidé domnívají, že velké obchody by měly být uzavřeny o všech státních svátcích. Odborový svaz pracovníků obchodu (OSPO) v loňském roce zvolil po dohodě se senátory kompromisní návrh zákona, podle něhož je prodejní doba omezena o 7 ze 13 státních svátků.