Hromadné propouštění nahlásilo v březnu osm zaměstnavatelů
Odejít na Úřad práce musí 966 lidí
Odejít na Úřad práce musí 966 lidí
Zvýšení odměn za noční práci nedosáhli
Lékaři budou přesně dodržovat předpisy o přesčasech
Tisíce maďarských učitelů se ve čtvrtek zapojily do jednodenní stávky proti snaze vlády centralizovat vzdělávací systém. Protest pedagogů, vyhlášený největšími učitelskými odbory, je první větší stávka proti Orbánově konzervativnímu kabinetu. Odezva učitelů na výzvu k protestu byla silná. Do stávky se podle údajů, uvedených agenturou Reuters, zapojilo skoro 25 000 ze 150 000 učitelů a asi 1200 z přibližně 5000 škol.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dlouhodobě usiluje o snížení počtu dětí odebíraných z rodin. Výzva vypsaná v rámci Operačního programu Zaměstnanost má zlepšit služby prevence právě pro ohrožené děti a jejich rodiny. Dvě stě milionů korun bude možné čerpat na přeměnu pobytových služeb ve služby ambulantní, krizové a respitní nebo na rozvoj středisek výchovné péče.
Záchranné službě chybí asi 400 lékařů. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka mají zdravotníci příliš mnoho přesčasů a porušuje se tak zákoník práce. Třetinu služeb, někdy až polovinu zajišťují externí doktoři z nemocnic nebo praktičtí lékaři. Komora už vláduvyzvala k přijetí plánu pro záchranu zdravotnictví. S premiérem Bohuslavem Sobotkou jednal také krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů. Žádají zvýšení odvodů státu, aby do 3 let mohly stoupnout platy zdravotníků celkem o 30 %.
Státní zaměstnanci by mohli dostat přidáno už letos
Mezi největším znojemským autobusovým dopravcem a částí jeho zaměstnanců to vře. Dokonce hrozí, že neshody skončí stávkou. Od podzimu ve společnosti Psota funguje odborová organizace, která sdružuje zaměstnance. A začala vyjednávat o kolektivní smlouvě.
Neexistující pracovní smlouvy, výplata jen občas, ochranné pomůcky z říše snů. To byl denní chleba až pětasedmdesáti procent pracujících na stavbách, kteří měli pas z tzv. třetích zemí. Po čase to ale začalo platit pro lidi ze zemí EU, dnes už i Čechy, napsal deník Právo.
ČMKOS dlouhodobě kritizuje záměr zaměstnavatelů dovážet každoročně z Ukrajiny tisíce zaměstnanců. Podle Josefa Středuly se za voláním po nedostatku zaměstnanců skrývá zájem zakonzervovat u nás nízkou cenu práce. Proto také pozval na jednání dnešní Rady ČMKOS náměstka MPSV Jiřího Vaňáska, aby seznámil předsedy odborových svazů s analýzou nabídky a poptávky na českém trhu práce a s důvody jaké jsou příčiny disharmonii, kdy je evidováno více než čtyřistatisíc nezaměstnaných a volných pracovních míst je přes sto tisíc zaměstnanců.