Do konce března se má rozhodnout o osudu Dolu Paskov

  • 08.01.2014 13:38

Do konce března má být jasné, zda a jak stát poskytne podporu při utlumování Dolu Paskov, kde chce OKD ukončit na konci letošního roku těžbu. Jednou z možností je, že by OKD na své náklady těžbu prodloužilo až do konce roku 2016 a stát by k 1. lednu 2017 Důl Paskov za korunu koupil. Vyplývá to z Memoranda o porozumění, které ve Staříči na Frýdecko-Místecku podepsali ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala a nový generální ředitel těžební společnosti OKD Dale Ekmark.

Zemědělské odbory se s podnikateli nedohodli, obrátí se na zprostředkovatele

  • 08.01.2014 13:36

Zemědělské odbory v kolektivním vyjednávání požadují, aby se mzdové tarify v zemědělství letos v průměru meziročně zvýšily o čtyři procenta. Zatím se však se zaměstnavateli nedohodli, protože Zemědělský svaz České republiky navrhuje pouze dvouprocentní navýšení. Předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek uvedl, že odbory svůj návrh stáhnou a obrátí se na zprostředkovatele.

České stavebnictví bojuje o přežití

  • 06.01.2014 15:00

Stavebnictví již několik let prochází krizí. V rámci hodnocené skupiny 81 stavebních společností se tržby v letech 2010 až 2012 snížily o 18,5 % na 143,3 miliard korun a zisk propadl o téměř 35 % na 3,6 miliard korun. V segmentu 69 výrobců stavebních hmot se ve stejném období tržby zvýšily o 3 % na 54,1 miliardy korun, zatímco zisk klesl o 30 % na 3,1 miliardy korun. I v roce 2013 pokračoval nepříznivý vývoj. Celý segment sužuje ekonomická recese, nedostatek státních i soukromých zakázek, utažené bankovní kohoutky, stejně jako pokles daňových příjmů obcí a krajů. Informace vyplývají z analytické studie Stavebnictví, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Úřady práce se v novém roce potýkají s náporem nezaměstnaných

  • 06.01.2014 13:34

Dlouhé fronty, tak vypadá situace na některých úřadech práce po celé České republice. Instituce přecházejí na staronový systém vyplácení dávek a komplikovanou situaci jim ztěžuje i nápor nezaměstnaných, kterým skončila smlouva posledním prosincem minulého roku. Mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce ČR Kateřina Beránková uvedla, že skutečně vážné problémy zatím nenastaly.

Odboráři na Vysočině požadují růst mezd až o pět procent

  • 30.12.2013 12:35

Jak se změní mzdy zaměstnanců významných podniků v Kraji Vysočina v roce 2014? Odboráři v některých firmách požadují v kolektivním vyjednávání nárůst mezd až o pět procent. V jihlavském Boschi dostane každý přidáno 730 korun, což je v průměru nárůst o 2,9 %. Zprávu přinesl server iDNES.cz.

Je to takový pravidelný "souboj" na konci roku. Odboráři vyjednávají s vedením podniků o tom, jestli zaměstnanci dostanou od ledna přidáno. Letos se poměrně často hovoří o přidání okolo 3 procent. Na takové úrovni se pohybují například v Moravských kovárnách v Jihlavě.

Mzdy zaměstnanců porostou málo, přesto rychleji než ceny

  • 30.12.2013 11:44

Ekonomové očekávají v příštím roce oživení ekonomiky, na mzdách se to ale příliš neprojeví. Pokud se přesto v některých firmách budou platy zvyšovat, půjde jen o několik procent.

Deník Dnes oslovil na 60 velkých zaměstnavatelů z celého Česka. Firmy nejčastěji plánují průměrný růst od dvou do tří procent. Na dolní hranici se nachází například těžební Sokolovská uhelná nebo výrobce izolací Thun 1794, uvádí list.

Milion Američanů přišlo o podporu v nezaměstnanosti

  • 30.12.2013 11:41

Přes milion Američanů se od soboty musí obejít bez podpory v nezaměstnanosti poté, co se zákonodárci ve Spojených státech nedokázali dohodnout na prodloužení krizového programu zavedeného bývalým prezidentem Georgem Bushem na začátku hospodářské recese v roce 2008, uvedla BBC.

České odbory na rozdíl od německých nejsou doceňovány

  • 30.12.2013 09:53

Mirko Hempel, ředitel zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v ČR

V dubnu letošního roku se v Sondách objevila nová rubrika Odbory pro mladé, kterou redakce připravuje ve spolupráci s německou nadací Friedrich-Ebert-Stiftung. Právě od nadace vzešel podnět, aby se tematicky zaměřila na ožehavý problém nezaměstnanosti mladých.
Leckdo může namítnout, že to je velmi smutné psaní, které stejně mladým práci nedá. Pokud nebude společnost dostatečně vnímavá k tomuto ožehavému problému, zadělává si na mnoho dalších, jak uvedl v jednom z příspěvků naší nové rubriky sociolog Jan Keller.
Osm autorů, osm odborníků – od sociologů, ekonomů a odborářů až po experty na danou problematiku – z různých úhlů pohledu přispělo do mozaiky realistických návrhů řešení a shodlo se na názoru, že start mladých do života bez práce je věc, se kterou se naše společnost rozhodně nesmí smířit. Z článků rovněž vyplynulo, že odbory jsou jednou z organizací, které by měly výrazněji usilovat o realizaci potřebných změn, jež mohou pomoci řešit nezaměstnanost mladých. Obdobně se s tímto problémem vypořádávají v Německu, kde se v době krize spolupráce vlády, odborů a zaměstnavatelů ukázala jako velmi prospěšná.
Naše poděkování patří Mirko Hempelovi, řediteli zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v ČR, a jemu patří náš závěrečný rozhovor, který se týká aktuální situace u nás a v Německu.

Obecné referendum má v Parlamentu šanci, ale jaké referendum?

  • 30.12.2013 09:32

Rozlouskne stávající Parlament dlouholetý oříšek – obecné referendum? V minulosti se to zatím nikdy nepodařilo. S ohledem na výsledky stávajících voleb do dolní komory by to tentokrát klapnout mohlo. Otázkou je, v jaké podobě by byl prováděcí ústavní zákon o obecném referendu schválen. Ve hře je totiž vůbec poprvé referendum bez výjimek…