Aktuálně
Elektronické neschopenky přicházejí
Lékaři mají od července 2019 povinně odesílat část neschopenek elektronicky
Vláda schválila novelu zákona o nemocenském pojištění, podle kterého mají lékaři od července 2019 začít část neschopenek vyplňovat elektronicky. Ministerstvo práce označilo změnu za první etapu zavádění e-neschopenek. Právě v červenci má skončit tzv. karenční doba a zaměstnanci budou mít opět proplacené i první tři dny nemocenské. Zaměstnavatelé to ale podmiňovali právě zavedením e-neschopenek, aby mohli své nemocné lépe kontrolovat.
Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zbytečně vystrašila veřejnost
Josef Středula: Po odborné stránce dokument zklamal
Před týdnem zveřejnila Národní rozpočtová rada (NRR) svou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí. Vzhledem k tomu, že se jedná o první zásadní dokument tohoto nově zřízeného nezávislého orgánu dohledu, očekávala Českomoravská konfederace odborových svazů se zájmem jeho výsledek. Bohužel první dokument očekávání zklamal.
Ekonomika zpomaluje, vzniká méně firem
Přes určité zpomalení nových podniků stále přibývá vysokým tempem
Letos bylo v ČR založeno 22 896 nových firem, což je 1 103 méně než ve stejném období loňského roku. Přitom v roce 2017 vzniklo nejvíc firem od předkrizového roku 2007. Roste poměr mezi vzniklými a zaniklými společnostmi, celkový počet firem se tak letos zvýšil jen o 13 771 na 489 389.
"Skleněný strop" bránící vývoji mezd
O sbližování výše mezd v EU debatovala ministryně Jana Maláčová v Bratislavě
O mzdové konvergenci, budoucnosti Evropské unie a o podobě Evropského pilíře sociálních práv debatovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) s odborníky z tzv. V4 na Regionálním fóru pro sociální a hospodářskou politiku „Sociální Evropa – jediná cesta ke konvergenci?“. Konferenci v Bratislavě uspořádala Nadace F. Eberta v pondělí 29. října 2018.
Češi si v práci přivodí desítky tisíc úrazů a nemocí
V Česku roste výše vyplaceného pojistného plnění kvůli pracovním úrazům
V Česku roste celková výše pojistného plnění kvůli pracovním úrazům a nemocem z povolání, vyplývá to z údajů pojišťoven. Zvedají se i tak zvané renty, například pojišťovna Kooperativa vyplácí v průměru 18 tisíc korun měsíčně. Další navýšení peněz, vyplácených lidem, má přinést nový zákoník práce, který začal platit letos v říjnu.
Stávková pohotovost v sektou bankovnictví a pojišťovnictví končí
Po dvou letech intenzivního vyjednávání v sektoru bankovnictví a pojišťovnictví byla v minulém týdnu dosažena shoda mezi zaměstnavateli a odbory - nová Kolektivní smlouva vyššího stupně začne platit k 1. 12. 2018. Stalo se tak 11 měsíců od vyhlášení stávkové pohotovosti v celém sektoru. Tu nyní odbory ukončily.
Zlaté české ručičky 2018
Jste kreativní a chcete pomoci dobré věci? 1. září byla zahájena soutěž Zlaté české ručičky. Jde již o několikátý ročník soutěže pro žáky středních škol. Vytvořte hračku pro děti z dětských domovů a vyhrajte poukazy v hodnotě několika tisíc korun a vstup do zábavního Science centra!
Ve Vídni proti prodlužování pracovní doby
Symbolických 12 hodin, od 9 ráno do 21 hodin večer budou zítra (12. 10.) rakouští odboráři demonstrovat před budovou Průmyslového sdružení ve Vídni. Z jeho popudu totiž současná pravicová rakouská vláda prosadila letos 5. července zákon (v platnost vstoupil 1. září), který rakouským zaměstnavatelům umožňuje prodloužení denní pracovní doby až na 12 hodin.
Německo: Východ má stále nižší mzdy
28 let po sjednocení Německa mzdy na východě a na západě jednotné nejsou
Když se 3. října 1990 podepisovala Smlouva o sjednocení Německa, měla podle jejích signatářů vést i k brzkému vyrovnání životních podmínek mezi východním a západní Německem. Skutečností je, že i po 28 letech kvalifikovaní zaměstnanci na Východě vydělávají mnohem méně než jejich kolegové na Západě.