• Zveřejněno: 18.02.2020
  • Autor: František Vonderka
Regionální pracoviště Odborového svazu KOVO v Ústí nad Labem je jedním z deseti zařízení tohoto svazu, která poskytují odbornou pomoc jeho členům přímo v daném regionu. To ústecké má detašované pracoviště v Liberci a obhospodařuje dva kraje: Ústecký a Liberecký. V kovoprůmyslu je v nich zaměstnáno zhruba 62 000 lidí. V regionu působí 81 základních organizací OS KOVO, a to v podnicích, v nichž pracuje celkem 47 000 lidí.

Regionální pracoviště (ve zkratce RP, v hovorovému jazyku též „erpéčko“) má šest pracovníků, jeho vedoucím je Radek Zákon. K náplni práce říká: „Obecně řečeno jde zejména o servis v oblasti kolektivního vyjednávání, BOZP, pracovního práva a dalších záležitostech, které se řeší přímo ve firmách, kde od nás základní organizace chtějí různé analýzy a konzultace. Poskytujeme také poradenství jednotlivým členům. U nich se jedná z 50 % o pracovněprávní problematiku a z druhé poloviny o občanskoprávní a majetkové záležitosti.“

Specialisté z RP pro základní organizace (dále jen ZO) zpracovávají např. mzdové analýzy firem, aby si vyjednávací týmy dokázaly učinit obrázek, jak se jejich podnikům vede, a učí je, kde si k tomu sehnat potřebné údaje. Zájem o službu je značný, využívá ji každoročně zhruba polovina ZO v regionu. Nejde jen o konzultace, někdy se odborníci z odborů přímo účastní vyjednávání. Ohlas je jednoznačně kladný.

Podporu potřebují začínající i zkušení
Předseda ZO OS KOVO ve firmě KONE Industrial v Ústí nad Labem Josef Vojáček pro Sondy uvedl: „Protože všichni členové výboru ZO jsou ve funkcích poprvé, pomoc zkušených pracovníků RP při přípravě návrhu kolektivní smlouvy a také při samotném vyjednávání velmi vítáme. Mají rozhled v daných problematikách, což vzbuzuje respekt i u zaměstnavatele, a už jejich přítomnost během vyjednávání je zárukou, že bude probíhat korektně.“

Podobně to vidí i kováci ve společnosti Stanley Black & Decker v nedalekých Trmicích. Odbory zde začaly působit v roce 2018. Nejdříve s podporou RP jako seskupení členů, které se po několika měsících přetavilo do samostatné ZO OS KOVO. Její předseda Vlastimil Zrůbecký říká: „Když jsme měli první kolektivní vyjednávání, zaměstnavatelé zpočátku dávali najevo, že mají navrch a snažili se před námi také některá fakta zamlčovat. Účast pracovníků RP, jejich znalost patřičných dat a jasné argumenty druhou stranu přesvědčily o tom, že má co do činění s profíky. Že si nenecháme jen tak něco líbit, jdeme za svým a dokážeme to i prosadit.“

Servis odborníků z RP neoceňují jen nově vzniklé organizace. Vývoj jde totiž neustále kupředu a situace se mění i tam, kde za sebou odborové organizace mají už řadu let práce a mohou se tedy opírat o vlastní zkušenost. Svoje o tom ví i Dita Hekerlová, předsedkyně ZO OS KOVO ve společnosti Bombardier Transportation Czech Republic v České Lípě. Do funkce po nečekaném odchodu své předchůdkyně nastoupila jako úplný nováček a byla tudíž vděčná za každou radu: „U nás mne nikdo nemohl zaučit, jen ostatní členové výboru ZO, ale i ti měli dost svých vlastních starostí. Pomoc od pracovníků RP mi přišla velmi vhod.“
 
CELÝ ČLÁNEK SI MŮŽETE PŘEČÍST V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ REVUE SONDY.