Jednotný pracovní oděv
Lze v pracovní smlouvě sjednat, že zaměstnanec bude nosit jednotný pracovní oděv a používat tzv. jmenovky? Může to zaměstnavatel stanovit v pracovním řádu nebo dohodnout v kolektivní smlouvě?
Lze v pracovní smlouvě sjednat, že zaměstnanec bude nosit jednotný pracovní oděv a používat tzv. jmenovky? Může to zaměstnavatel stanovit v pracovním řádu nebo dohodnout v kolektivní smlouvě?
Jednou za tři měsíce chodím darovat krev. Nadřízený po mně chce, abych mu s dostatečným předstihem oznamoval, kdy půjdu, aby mohl naplánovat záskok na moje místo. Jak dlouho dopředu jsem povinen mu to hlásit? A jak je to s pracovním volnem a náhradou mzdy u darování krve?
Dali jsme zaměstnanci výpověď z pracovního poměru, neboť nemůže vykonávat dosavadní práci ze zdravotních důvodů. Po dobu výpovědní lhůty nebude zaměstnanec docházet do zaměstnání z důvodu překážek v práci a bude mu placena náhrada mzdy. Zjistili jsme, že tento zaměstnanec nemá vyčerpanou dovolenou a za dobu výpovědní doby mu také vznikne nárok na poměrnou část dovolené. Můžeme mu za této situace nařídit bez jeho souhlasu čerpání dovolené a tímto přerušit překážky na straně organizace?
Jak náš právní řád zajišťuje občanům právo na zaměstnání bez diskriminace?
Pracuji jako učitelka ZŠ. Ředitelka se mnou ji po dva roky sjednává pracovní poměr na dobu určitou pouze na dobu školního roku, tj. od září do konce června. Já jsem pak po dobu letních prázdnin nezaměstnaná. Nyní mi ředitelka sdělila, že od září se mnou opět sjedná pracovní poměr tímto způsobem. Tvrdí, že dle zákoníku práce má na to právo. Je to pravda? Mohu se nějak bránit?
Pracujeme u zaměstnavatele v nepřetržitém provozu, většinou v 8hodinových směnách. Zaměstnavatel někdy nařizuje zaměstnancům v době pracovního volna pracovní pohotovost. Zajímá mě, jestli je možné nařídit pohotovost na celý zbytek dne. Například když mám směnu od 6 do 14 hodin, může mi být nařízena pohotovost na celou dobu od 14 hodin do 6 hodin příštího dne, kdy mám další směnu? Je to v souladu s povinností dodržet odpočinek mezi směnami?
Řídím vozidlo, jehož maximální přípustná hmotnost překračuje 3,5 tuny (konkrétně jde o odvoz komunálního odpadu), a proto se prý na mě podle názoru zaměstnavatele vztahuje nějaké nařízení, že nejpozději po čtyřech a půl hodinách řízení musím mít nepřerušenou přestávku nejméně 45 minut. Zaměstnavatel mně tvrdí, že se nejedná o tzv. bezpečnostní přestávku a že ji tedy musím napracovat, protože se nezapočítává do pracovní doby. Je tomu skutečně tak?
Zaměstnavatel mi po návratu z rodičovské dovolené nepřiznal k platovému výměru osobní ohodnocení z toho důvodu, že vnitřní platová směrnice ho po návratu z rodičovské nepřiznává. Je taková směrnice v souladu s platnými právními předpisy?
Máme zaměstnankyni, která má u nás od roku 2006 uzavřený kromě hlavního pracovního poměru i vedlejší pracovní poměr. Nyní potřebujeme tento pracovní poměr ukončit a zaměstnankyně by měla už jen jeden pracovní poměr (dříve ten hlavní). Musí jí zaměstnavatel při skončení toho dříve vedlejšího pracovního poměru vyplatit odstupné?
Pokud budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, jak dlouho mi bude poskytována?