Ani v roce 2020 více než polovina pracujících nevydělává dost

  • 17.12.2020 06:38
Výzvy současnosti – nový pohled
 
Minimální důstojná mzda pro Českou republiku za rok 2020 čítá 32 438 Kč hrubého, respektive 37 987 Kč hrubého pro Prahu, a to kvůli citelně vyšším nákladům na bydlení v metropoli. Příjem v takové výši zajišťoval tento rok jednotlivcům pracujícím na plný úvazek a jejich domácnostem, že mohou při stávající hladině cen pokrýt výdaje za všechny běžné věci nutné ke skromnému, ale důstojnému životu. Proti minulému roku tak minimální důstojná mzda vzrostla o 975 Kč, respektive 1 137 Kč pro hlavní město.

Zelenou agendu nebereme jen jako hrozbu...

  • 29.11.2020 13:17
Měli byste vědět
Zelenou agendu nebereme jen jako hrozbu, odmítáme ale zvyšování ambicí EU, říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Česká republika nebere Green Deal neboli „Zelenou agendu“ pouze jako hrozbu a samozřejmě ji vnímá také jako příležitost. Odmítáme ale neustálé přehodnocování a zvyšování ambicí, které nepřispívá ke stabilnímu investorskému prostředí. V exkluzivním rozhovoru pro Sondy Revue to uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Posilujme své základní dovednosti. Má to smysl

  • 18.11.2020 17:00
Měli byste vědět
Jan BRŮHA je národní koordinátor evropské agendy pro oblast vzdělávání dospělých z Národního pedagogického institutu České republiky. Sondy s ním vedly rozhovor na stále důležitější téma podpory rozvoje základních dovedností neboli basic skills.

Česko – země nerovných (mezd)

  • 02.11.2020 16:52
Trh a my
Rovná mzda za stejnou práci v Praze i na venkově? Zákon s ní počítá, v praxi neexistuje. Řidič České pošty nedávno uspěl se žalobou, ve které si stěžoval na nerovné odměňování pracovníků na stejných pracovních pozicích v různých regionech. V žalobě tvrdil, že jeho mzda v Olomouci i v Brně byla nižší než u kolegy v Praze na stejné typové pozici a tarifním stupni. Považoval to za nerovné zacházení. Poštu zažaloval již v roce 2016, protože dostával o tři tisíce nižší základní mzdu než kolega z Prahy.

Změny u příspěvku na bydlení

  • 02.11.2020 16:00
Sondy do bydlení
 
Pobírám příspěvek na bydlení. Bez tohoto příspěvku bych nezvládla platit nájemné. Dočetla jsem se, že snad od července 2020 platí pro příspěvek na bydlení nějaké změny. Je to pravda? Pokud ano, k jakým změnám konkrétně došlo?

Ke zvládnutí epidemie covid-19 přispělo i zrušení karenční doby

  • 12.10.2020 15:44
Zrušení karenční doby přispělo ke zvládnutí epidemie covid-19. Rok poté, co byla zrušena, to konstatovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ztotožňují se s tím i odbory, které zrušení karenční doby dlouhodobě prosazovaly. Zástupci pravicových stran či Hospodářská komora naopak krok průběžně kritizují, podle nich vedl k růstu nemocenských.

Zaměstnanci jsou méně spokojení, než si jejich nadřízení myslí

  • 02.09.2020 13:29
Startup Survio porovnal názory 1 500 lidí se 100 zástupci českých firem a zjistil, v čem se jejich názory na pracovišti nejvíce rozcházejí. Šéfové firem se prý o své lidi zajímají, ti s tím ale souhlasí už méně. Jsou navíc daleko méně spokojení, než se jejich nadřízení domnívají.

EU musí z koronakrize vyjít silnější

  • 03.08.2020 06:06
Výzvy současnosti – nový pohled
 
Nesmíme nyní udělat stejné chyby jako při zvládání finanční krize, nabádá předseda Německé federace odborových svazů (DGB) Reiner Hoffmann v nesporně inspirativním aktuálním rozhovoru.

Evropské odbory ke strategii obnovy Evropské unie

  • 27.07.2020 14:10
Ze zahraničí
Pandemie covid-19 a její důsledky ohrožují evropský projekt a demokracii. Karanténa a opatření přijatá evropskými vládami v reakci na mimořádné události měly strašlivé důsledky – hospodářskou recesi, masivní nezaměstnanost, překážky ve volném pohybu, zhoršení pracovních podmínek a práv, zvýšenou nerovnost a sociální vyloučení. (Hlavní myšlenky z Prohlášení EOK k pandemii covid-19 a strategii obnovy ze dne 9. 6. 2020)

Fimy obnovují provoz, chtějí zpět i cizince

  • 30.06.2020 11:34
Zájem o zahraniční pracovníky roste, mnoho z nich však má problém s návratem do ČR
Karanténní opatření, zavedená kvůli šíření nového typu koronaviru, způsobila odliv zahraničních zaměstnanců. Dle šetření personální agentury Hofmann Personal bylo své zaměstnavatele z výrobního sektoru nuceno opustit až 30 % pracovníků z ciziny, z nichž mnozí mají nyní problém s návratem. Poté, co většina výrobních firem naplno obnovila svůj provoz a snaží se dohnat to, co kvůli karanténě zameškala, tito pracovníci znatelně chybí.