Aktuálně
Boji proti daňovým rájům se v Česku nedaří
Počet českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji, ke konci roku 2015 dosáhl 13 419 a meziročně se zvýšil o 1,3 procent (172 firem). Majitelé z destinací považované za daňový ráj kontrolují 3,1 procent českých firem, a do jejich základního kapitálu investovali téměř 417 miliard korun. Detailní statistiky za loňský rok zveřejnila poradenská společnost Bisnode.Majitelé z destinací považovaných za daňový ráj ke konci loňského roku kontrolovali 3,1 % (13 419 firem) českých firem, zatímco ke konci roku 2014 se jednalo o 3,2 % (13 247 firem), resp. 3,3 % (13 109) v roce 2013.
Firmy v Česku plánují zvednout mzdy o 3,2 procenta
České hospodářství roste a s ním i platy
Firmy letos plánují zvýšit mzdy v průměru o 3,2 procenta, více než zamýšlely loni. Vyplývá to z výsledků studie Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), která zahrnuje údaje 85 firem nejrůznější velikosti a z různých odvětví a regionů v ČR. Vyhlídky firem jsou letos optimističtější. Zatímco loni plánovaly zvýšení mezd v průměru o 2,5 procenta, letos to jsou 3,2 procenta.
V roce 2015 činily příjmy na sociální zabezpečení téměř 395 miliard korun
Historicky nejvyšší výběr na pojistném
Bludům o očkování proti chřipce přestávají lidé věřit
Mezi klienty VZP je více těch, kteří nevěří mýtům o údajných rizicích očkování proti chřipce, než těch, kteří těmto povídačkám přikládají váhu. Ukázal to průzkum, kterého se na pobočkách VZP zúčastnilo 3268 lidí. Většina jich nevěří například tomu, že se vakcínou mohou nakazit nebo že by očkování bylo kvůli nežádoucím účinkům riskantnější než chřipka samotná. I díky skutečnosti, že bludy o škodlivosti vakcín ustupují, využilo mimořádnou nabídku VZP na očkování zdarma 45 tisíc lidí.
Umíme smysluplně využívat evropské dotace?
Evropský fond pro regionální rozvoj (ERDF), který pomáhá snižovat nerovnosti v zaostávajících regionech a upadajících průmyslových oblastech je ukázkou, že to jde, když se chce. Nejvíce peněz plyne do zlepšení infrastruktury a investice do výroby, které vedou vzniku pracovních míst. Zde směřuje podpora více na projekty rozvoje obcí a měst, zlepšení infrastruktury nebo zvýšení cestovního ruchu, takže je možné podpořit např. turistické cesty, zakoupit vozidla veřejné dopravy, rekonstruovat kulturní památky, zvýšit kapacitu ubytování či materiálně vybavit školy. To je ten lepší případ. Ale máme i opační příklady.
Odbory v Ammann CR prosadily v kolektivní smlouvě schůdné řešení
Od ledna začala platit nová kolektivní smlouva ve firmě Ammann Czech Republic a.s., v Novém Městě nad Metují. Švýcarský majitel se do ní snažil prosadit u výrobních zaměstnanců konta pracovní doby. Tedy to, co lidé řadu let odmítali. Byli vlastně výjimkou, protože všude jinde tato nadnárodní společnost již konta praktikuje a hrozilo, že část výroby přesune tam. Bylo tedy nutné najít řešení a to v duchu hesla, že je lepší ošetřené konto než omezení či ukončení výroby.
V Česku začala řádit chřipková epidemie
Hlášeno už je 16 těžkých průběhů a tři úmrtí
Jednorázový příspěvek důchodcům bude vyplacen v únoru
V únoru 2016 bude spolu s důchodem vyplacen také jednorázový příspěvek ve výši 1200 Kč. Ten náleží všem, kteří mají nárok na výplatu jakéhokoliv druhu důchodu nebo jeho části z českého důchodového pojištění alespoň po část měsíce února 2016, pokud byl tento důchod přiznán ode dne spadajícího do období před rokem 2016.
Učňovské školství až na posledním místě
Na základě průzkumu České školské inspekce v uplynulém roce vyplynulo, že třetina učňů vzdělání nedokončí. Prý je to nudí. Absencí na středních školách je už tolik, že žáci často nezvládají učivo a nakonec předčasně odcházejí bez výučního listu či maturity. U dvouletých učebních oborů je to v průměru každý třetí. Nízká vnitřní motivace žáků ke vzdělávání a malý zájem o průběh a výsledky vzdělávání ze strany rodičů zejména v učebních oborech souvisejí s vysokou mírou školní neúspěšnosti a odchody ze vzdělávání.