Motorpal se topí v dluzích

  • 15.01.2016 19:32

Strojírenská firma Motorpal, významný výrobce vstřikovacích systémů pro dieselové motory, podala ke Krajskému soudu v Brně návrh na insolvenční řízení. Ocitla se totiž v dluzích, jejichž výše činí zhruba 800 milionů korun. Z tohoto důvodu muselo vedení přistoupit k reorganizaci, kterou podle prohlášení podniku schvaluje značná část věřitelů.

Bude Írán v budoucnu perspektivním trhem?

  • 15.01.2016 14:43

Česko-íránské obchodní vztahy mají dlouhou tradici. Český vývoz do Íránu činil v roce 2014 zhruba 571 milionů korun. Loni se export po čtyřech letech poklesu zvýšil o 66 procent. Od ledna do listopadu české firmy vyvezly zboží za 838 milionů korun. České firmy v Íránu hledají příležitosti pro investice, které by po letech mělo umožnit zrušení mezinárodních ekonomických sankcí vůči Teheránu.

Za důl Frenštát zaplatí stát jednu korunu

  • 14.01.2016 18:44

Stát bude jednat s vlastníky největší tuzemské černouhelné těžební společnosti OKD o restrukturalizaci a o odkupu zakonzervovaného dolu Frenštát za jednu korunu. Obě věci chce vláda projednat separátně. Jednání by mělo zabránit propouštění až 13 tisíc zaměstnanců. OKD vlastní středoevropská těžařská skupina New World Resources. Firma se dostala do ztráty kvůli několika letům klesajícím cenám uhlí, které způsobily, že se část těžby nevyplácí. Původní dohoda firmy se státem, která měla udržet těžbu v nejztrátovějším dole Paskov až do příštího roku, ale skončila právě, kvůli nižším, než očekávaným cenám. Ohrožena je teď podle představitelů státu celá firma a dodávky uhlí pro ocelářský průmysl v regionu.

Optimismus zaměstnanců roste

  • 14.01.2016 15:34

Společnost Ranstad založená v Nizozemí, která od roku 1964 monitoruje rozvoj ekonomiky a náladu zaměstnanců ve 39 zemích zveřejnila mimo jiné zprávu, že právě začínající rok nevidí v Česku optimisticky jen firmy, ale i jejich zaměstnanci. Více než polovina z nich věří v pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky. Tři čtvrtiny si myslí, že si letos jejich podnik po finanční stránce polepší. Naopak zhoršení ekonomické situace se dnes obává 45 procent pracujících.

V ArcelorMittalu Ostrava jednají o nové kolektivní smlouvě

  • 14.01.2016 13:10

Návrh zaměstnavatele připomíná spíše zákoník práce

Zástupci odborů a vedení hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) mají sebou již 12 kol vyjednávání o nové kolektivní smlouvě. Platnost současné kolektivní smlouvy zatím byla prodloužena o měsíc, do konce ledna.

Mírnější pokuty opozdilcům

  • 13.01.2016 17:51

Firmy, které nepodají ve stanovené lhůtě finančnímu úřadu přehled o svých transakcích, si budou moci trochu vydechnout. Zmírnění obsahuje schválená novela zákona o DPH, která by mohla být podle ministra financí Andreje Babiše účinná od června letošního roku. Pokuty ve výši 10 tisíc korun, 30 tisíc a 50 tisíc by bylo možné podle schválené novely prominout z ospravedlnitelných důvodů.

Na černo i na sněhu

  • 13.01.2016 16:31

Konečně nastala zima, tak očekávaná na horách. Hoteliéři, prodavači, pracovníci v restauracích a vlekaři si oddychli. Samozřejmě si za dlouho čekaný sníh chtějí dohnat finanční ztrátu, a tak u stánku s rychlým občerstvením nebo u lyžařského vleku často narazíte na nelegálně zaměstnané Čechy i levnější cizince. Sehnat je není žádný problém. Sezónní práce skončily a každá koruna na ruku se počítá.

V automobilce Hyundai začalo kolektivní vyjednávání

  • 13.01.2016 15:51

Odboráři žádají zvýšení mezd o 6 %

Kováci vyjednávají s vedením automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku o nové kolektivní smlouvě. Už mají za sebou dvě kola. Žádají zvýšení mezd o šest procent nebo také například omezení agenturního zaměstnávání.

Hyundai Mobis chce do léta nabrat nejméně 120 lidí

  • 13.01.2016 15:38

Jihokorejská společnost Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů, chce už letos přijmout nejméně 120 zaměstnanců. Náborovou kampaň zahájí do dvou týdnů. Továrna má začít vyrábět počátkem roku 2017, pracovat by v ní mělo přes 900 lidí.

Indie chce být energeticky soběstačná

  • 13.01.2016 15:38

Těžit uhlí začnou i soukromé firmy

Indie je připravena otevřít po 40 letech komerční těžbu uhlí soukromým firmám. Cílem tohoto kroku je, aby se země, která je nyní třetím největším dovozcem uhlí na světě, stala energeticky soběstačná. Indie utrácí ročně kolem 16 miliard dolarů (396,4 miliardy korun) za dovoz uhlí ze zahraničí, přitom má páté největší zásoby uhlí na světě, které činí více než 300 miliard tun.