Neplatíme včas a dluhy narůstají

  • 29.10.2015 11:20

Sedm set tisíc Čechů neplatí včas za služby a půjčky. Jen u mobilních operátorů má přibližně čtyři sta tisíc zákazníků dluhy kolem čtyř miliard korun. Je to rok co rok takový balík víceméně totožných sporů o neuhrazené faktury za mobily, že stát si s tím už dokonce ani neví rady. Tento údaj vyplývá z analýzy sdružení SOLUS. Podle jeho tajemníka Jana Stopky pokračuje rozevírání rozdílů mezi jednotlivými regiony ČR. Tradičně nejvíce potíží se splácením mají v okresech na severu ČR a v Moravskoslezském regionu. Tedy tam, kde je nejvyšší procento nezaměstnaných a nejnižší mzdy.

Čeští investoři objevují Vietnam jen pomalu

  • 27.10.2015 20:19

Ještě nedávno směřovali čeští exportéři do Číny. I většina dovážených textilií, obuvi i potravin nesla známku Made in China. Dnes už to neplatí. Čína se stala drahou, a proto se mnoho zahraničních výrobců začalo poohlížet jinde, tam, kde se dá vyrábět mnohem levněji. Mezi rozvojovými trhy vítězí Vietnam, který v uplynulém roce přilákal zcela nejvíc investic na zelené louce.

Odbory podporují novelu školského zákona

  • 27.10.2015 13:58

V těchto dnech poslanci PS ČR projednávají novelu školského zákona, která se mimo jiné týká předškolního vzdělávání či přijímacího řízení na střední školy. Českomoravský odborový svaz pracovníků školství vítá navrhovanou změnu školského zákona.

Nejrizikovější majitelé firem jsou muži ve věku 18 – 30 let

  • 27.10.2015 13:56

Firmy mužů ve věku 18 až 30 let jsou výrazně častěji postiženi negativní událostí - exekucí, úpadkem nebo platební neschopností – než zbytek podnikatelské základny. Podíl negativních událostí klesá s věkem majitelů. Společnosti, které vlastní ženy, jsou k negativním událostem méně náchylné než firmy s mužskými majiteli. Informace vyplývají z analýzy rizikovosti firem podle věku jejich vlastníků, kterou dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Češi už nejsou peciválové

  • 27.10.2015 12:42

Dříve byli obyvatelé České republiky pověstní svou nechutí ke stěhování za prací, která je v jiných státech poměrně běžným jevem. To už ale neplatí. Na základě výzkumu, který uskutečnila agentura Grafton Recruiment vyplynulo, že v současné době je až 40 procent lidí ochotno se za prací přestěhovat. Statistika ukázala, kolik lidí se kvůli práci přestěhovalo a o kolik se zvýšila doba, kterou jsme ochotní strávit na cestě do práce. Dvacet osm procent lidí nechce trávit na cestě více než půl hodiny, nadpoloviční většina pak je ochotna jezdit denně 30 až 60 minut. Více než čtvrtina Čechů je ochotna dojíždět za prací maximálně deset kilometrů. Pro polovinu lidí je přípustné dojíždění do 40 kilometrů a čtvrtina je připravena cestovat denně i více než 50 kilometrů.

Budou v Česku zase obnoveny jesle?

  • 27.10.2015 11:24

V porevolučním období došlo k výraznému poklesu počtu jeslí a míst v nich. V současné době je v celé České republice pouze 45 zařízení se 1425 místy, která jsou navíc regionálně značně nerovnoměrně rozmístěna (např. v Karlovarském a Libereckém kraji není žádné toto zařízení) a jsou koncentrována zejména do velkých měst. Zřizovateli jeslí jsou převážně obce či města, která v rámci výkonu své samostatné působnosti zřizují a provozují jesle jako své příspěvkové organizace nebo organizační složky obce, nejedná se však o jejich zákonnou povinnost.Návrat jeslí chystá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová , která plánuje dostat matky dřív do práce. Mimo jiné proto, aby s daným oborem neztratily kontakt.

I Češi házejí jídlo do popelnic

  • 26.10.2015 19:42

Podle statistiky OSN pro výživu a zemědělství končí přibližně třetina světové produkce jako odpad. V Evropské unii skončí v popelnicích a na skládkách až padesát procent jedlých a nezávadných potravin. Jen v Unii přitom žije skoro 80 milionů lidí pod hranicí chudoby a další miliony jsou závislé na potravinové pomoci dobročinných institucí. V tuzemsku se ročně vyhodí zhruba milion tun potravin. Zdejší řetězce prošlé potraviny likvidují podle předpisů a odmítají je poskytovat potřebným. Tvrdí, že jde o zanedbatelné množství. Jistým pokrokem je, že Lidl je kompostuje a Albert či Makro je dodávají do takzvaných potravinových bank. Na základě průzkumu agentury STOA jedna česká domácnost – 2 dospělí a dítě školou povinné tak zbytečně utratí ročně 20 tisíc korun.

Policisté, hasiči a další dostanou přidáno

  • 26.10.2015 15:20

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pondělí schválila nařízení, na jehož základě dostanou od listopadu přidáno vojáci, policisté, hasiči, celníci a příslušníci vězeňské služby. Jejich mzdy by měly od listopadu vzrůst o tři procenta.

Senát otevře ve středu dveře veřejnosti

  • 26.10.2015 13:09

V Den vzniku samostatného Československa, ve středu 28. října 2015, se sídlo Senátu Parlamentu ČR otevře veřejnosti. Kancelář Senátu pořádá den otevřených dveří, při kterém vůbec poprvé zpřístupní k nahlédnutí osobní schodiště Albrechta z Valdštejna ze 17. století.

Přísněji na hříšníky na silnicích

  • 26.10.2015 13:01

Nedodržování zákonů, vyhlášek, předpisů a zákazů se u nás v poslední době stalo jakýmsi módním hitem. Tento nešvar se rozmáhá stále víc, a odskáčou to většinou ti, kteří vše dodržují, jak se má. Z tohoto důvodu se ministr dopravy Dan Ťok rozhodl zveřejnit plán razantního zvýšení pokut za nejvážnější dopravní přestupky. Důvodem je rostoucí počet smrtelných nehod. „Na našich silnicích umírá 700 lidí ročně a tak jak číslo klesalo, tak už zase stoupá. Nevím čím to je, jestli jeto dáno tím, že se systém vyčerpal. Chceme se podívat na výchovu a samozřejmě ruku v ruce s výchovou musí jít represe,“ řekl Ťok Maximální pokuta má být 25 000 korun, nebude tak na ni stačit ani průměrná mzda zhruba 26 000, kterou ovšem stát ještě zdaní.