Doručování zápočtového listu
Na jednom školení jsem slyšela, že zápočtový list zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci, ale když si pro něj nepřijde, nemusí mu ho posílat. Je to pravda?
Na jednom školení jsem slyšela, že zápočtový list zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci, ale když si pro něj nepřijde, nemusí mu ho posílat. Je to pravda?
Učitelka z naší školy studuje při zaměstnání VŠ. Proto jí podle § 4 vyhlášky č. 140/1968 Sb. náleží pracovní úlevy. Nevíme však, zda má ještě nárok na dalších 5 dní volna ročně podle § 8 této vyhlášky, když pečuje o dítě mladší 15 let.
Prý se v zápočtovém listu musí nově uvádět způsob skončení pracovního poměru. Je to pravda? Pokud ano, v jakém právním ustanovení je to upraveno?
Jsem zaměstnán u jedné obchodní společnosti. Zde pracuji jako mistr výroby a mám podřízeno kolem 100 pracovníků, které řídím přes své tři přímé podřízené předáky. Mám podle zákoníku práce nárok na příplatky za vedení, nebo jsou obsaženy už v mé tarifní třídě?
Při skončení pracovního poměru jsem obdržel pracovní posudek, s jehož obsahem nesouhlasím. Požádal jsem proto zaměstnavatele, aby posudek částečně upravil. Zaměstnavatel to však odmítl. Jak mám postupovat?
Někde jsem se dočetla, že zaměstnanec bude moci pracovat a přitom souběžně pobírat starobní důchod, aniž by musel mít pracovní poměr na dobu určitou, a to maximálně po dobu jednoho roku. Je to pravda?
Velice rád bych se podíval do svého osobního spisu, který na mě vede zaměstnavatel. Mám na to ale vůbec právo? Slyšel jsem, že do něj může nahlížet kterýkoliv zaměstnanec a člen dozorčí rady podniku, to je pravda?
Doslechla jsem se, že uchazeč o zaměstnání může vykonávat tzv. nekolidující zaměstnání. Jaké zaměstnání se tím rozumí?
Syn je zaměstnán v soukromé firmě a rád by změnil zaměstnání. Jelikož firma měla přes vánoční svátky dovolenou, nebyl tam nikdo, kdo by výpověď převzal, a proto byla přijata až v lednu. Běží tedy dvouměsíční výpovědní lhůta, což znamená, že syn může být uvolněn až od 1. dubna. Pokusil se domluvit na dohodě o skončení pracovního poměru k 31. 1. 2015, ale zaměstnavatel na to nepřistoupil a trvá na dodržení výpovědní lhůty. Syn by potřeboval skončit a dokonce za sebe sehnal náhradu, přesto zaměstnavatel trvá na výpovědní lhůtě. Co by následovalo, kdyby odešel třeba k 1. březnu i bez souhlasu zaměstnavatele? Hrozí mu nějaké sankce?
Uzavřel jsem dohodu o pracovní činnosti s příspěvkovou organizací. Všem zaměstnancům je z FKSP přispíváno na stravování. Když jsem se informoval, proč to neplatí i pro mě, bylo mi řečeno, že to neumožňují právní předpisy. Je tomu skutečně tak?