Nejasnosti v odměňování za práci přesčas
Jak je to podle novely zákoníku práce s odměňováním za práci přesčas? Dostávají se ke mně dost protichůdné informace a ráda bych si v tom konečně udělala jasno.
Jak je to podle novely zákoníku práce s odměňováním za práci přesčas? Dostávají se ke mně dost protichůdné informace a ráda bych si v tom konečně udělala jasno.
Závodní výbor vede sezaměstnavatelem spor ohledně možnosti zvýšit příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Zaměstnavatel tvrdí, že tento příplatek nelze zvýšit, a má na to i nějaký právní výklad. Je to pravda?
Prosím o vysvětlení právní problematiky týkající se výpočtu pravděpodobného výdělku. Konkrétně mně jde o to, zda se má při výpočtu přihlédnout k tzv. nenárokovým složkám mzdy. V našem podniku pravděpodobný výdělek vypočítávají pouze ze základu. Je to správně?
Doslechla jsem se, že nový občanský zákoník upravuje jakousi smlouvu o důchodu. Můžete vysvětlit, o co přesně se jedná?
Jsem členkou závodního výboru jedné základní odborové organizace. Zaměstnavatel nám tvrdí, že když chce dát zaměstnanci výpověď z důvodu absence, nemusí k tomu mít náš souhlas a postačí pouze projednání této výpovědi v závodním výboru. Je to pravda?
Co když budu marodit a přijde ke mně kontrola zrovna ve chvíli, kdy budu tvrdě spát? Já s tím totiž mám problémy. V tu chvíli se na mě nikdo nedozvoní a bude to vypadat, že nejsem doma, ale opak bude pravdou...
Musím při pozdním příchodu do zaměstnání (protože jsem například zaspal) napracovat jen tuto dobu, dejme tomu třeba 7 minut? Anebo musím napracovat např. 30 min, protože elektronická sněmovnice tak krátký interval nezná?
V § 276 zákoníku práce se uvádí, že právo na informace a projednání mají pouze zaměstnanci v pracovněprávním vztahu. Předsedou naší odborové organizace je důchodce, který v pracovněprávním vztahu není. Má podle nějakého jiného výkladu právo na tyto informace od zaměstnavatele? Nebo se tyto informace budou projednávat prostřednictvím např. místopředsedy, který pracovní smlouvu se zaměstnavatelem má?
Podle zápisu z provozní porady našeho oddělení (pracujeme ve velké příspěvkové organizaci) zaměstnavatel rozhodl o nepřidělení prostředky na odměny z důvodů ztráty důvěry ředitele a hrozí všem vedoucím zaměstnancům třetího stupně (jedná se o ty, kteří už pod sebou nemají žádné vedoucí zaměstnance) odvoláním, neboť údajně neuhlídali své podřízené a ti vynesli nějaké informace. Tyto informace však podle našeho názoru neměly povahu obchodního tajemství, byly pravdivé a nemohly ohrozit oprávněné zájmy zaměstnavatele. Domníváme se, že zaměstnavatel jednal protiprávně a v rozporu s dobrými mravy. Kdo je v právu?
Mám se zaměstnavatelem spor ohledně toho, zda jsem skutečně byl v daný den u lékaře. Může mi pomoci pojišťovna? Platí se za potvrzení nějaký poplatek?