Převedení na jinou práci kvůli následkům požáru

  • 12.11.2014 15:14

Jsem zaměstnán v akciové společnosti. V důsledku požáru na pracovišti mě zaměstnavatel v květnu 2014 bez mého souhlasu převedl na jinou práci; pomáhal jsem odstraňovat následky požáru. Zde jsem dosahoval podstatně menší výdělek. Doplatit vzniklý rozdíl mi však zaměstnavatel odmítá. Má na to právo?

Odstávka a nárok na dovolenou

  • 12.11.2014 15:13

S kolegy v práci se nemůžeme shodnout, zda se takzvaná odstávka, tj. doba, kdy nám zaměstnavatel přechodně nepřiděluje práci, započítává do odpracované doby pro účely dovolené. Jak tomu ve skutečnosti je?

Lze se ve smlouvě odchýlit od zákoníku práce?

  • 12.11.2014 15:12

Zaměstnavatel hodlá při sjednávání dohody o pracovní činnosti sjednat se zaměstnancem jinou než 15denní výpovědní dobu, pokud na to zaměstnanec přistoupí, tj. například 30denní. Bude pak taková dohoda platná? Smluvní strany mají možnost sjednat způsob zrušení, ale mají taky možnost sjednat výpovědní dobu?

Jak se bránit proti radikálnímu snížení mzdy

  • 12.11.2014 15:10

Zaměstnavatel nám snížil normy o 50 %. Nikdo nás předem neinformoval, nic jsme nepodepsali - má na to zaměstnavatel právo? Jestliže s tím nesouhlasím, můžu odejít ze zaměstnání takříkajíc na hodinu, nebo musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu a pracovat za polovinu mzdy?

Řádná dovolená po skončení mateřské dovolené

  • 12.11.2014 15:09
"

Jsem členka závodního výboru jedné odborové organizace. Již delší dobu vedeme spor se zaměstnavatelem ohledně čerpání dovolené bezprostředně po ukončení mateřské dovolené. Zaměstnavatel nám tvrdí, že jsou na tento problém dva různé právní názory. Shodujeme se na tom, že zaměstnankyně musí v tom kalendářním roce splnit podmínku odpracování 60 dnů. Spor je však v tom, které doby se do 60 dnů započítávají a ke kterému dni musí být splněna podmínka odpracování 60 dnů.

Podle názoru zaměstnavatele se do 60 dnů započítává nevyčerpaná dovolená z předchozích roků a mateřská dovolená a podmínka odpracování 60 dnů se posuzuje ke dni, kdy končí mateřská dovolená. Podle jiného právního názoru se sečte nevyčerpaná dovolená, mateřská dovolená a dovolená z běžného roku. Který právní názor je správný?
"

Zdravotní pojištění při studiu v cizině

  • 12.11.2014 15:07

Syn bude od dalšího školního roku studovat střední školu v Bratislavě. Jak bude mít zajištěnou, resp. placenou zdravotní péči? Existuje nějaká mezistátní dohoda o uznání pojištění mezi Českem a Slovenskem pro takové případy, nebo se musí uzavřít nějaký doplněk pojištění?

Práce, kterou nelze přerušit

  • 12.11.2014 15:06

Zaměstnanci pracují ve 12 hodinových směnách a vzhledem k charakteru práce (jde o vrátné) nesmějí opustit pracoviště. Zaměstnavatel jim však mzdu poskytuje pouze za 11 hodin, tj. odečítá jim dvě třicetiminutové přestávky v práci, třebaže je nemohou čerpat. Je jeho postup správný?

Z bolestného se daň neodvádí

  • 12.11.2014 15:04

Zaměstnavatel mi v rámci odškodnění pracovního úrazu vyplatil bolestné. Budu z toho platit nějakou daň?

Novelizace zákona o inspekci práce

  • 12.11.2014 15:02

Doslechli jsme se, že byla schválena poměrně důležitá novela zákona o inspekci práce. Čeho konkrétně se dotýká?

Lze uzavřít pracovní smlouvu ústně?

  • 26.09.2014 15:28

Před časem jsem nastupoval do nového zaměstnání. Můj zaměstnavatel trval na tom, že se na pracovním poměru dohodneme nejdříve jen ústně a až po dvou týdnech stvrdíme pracovní smlouvu písemně. Když jsem namítal, že pracovní smlouva musí být podle zákoníku práce sepsaná písemně, tvrdil, že to není nutné a pracovní smlouva může platně vzniknout i ústně. Je to pravda? Co kdyby se pak po dvou týdnech zaměstnavatel rozhodl, že se mnou písemnou smlouvu neuzavře, znamenalo by to ukončení pracovního poměru?