Pracovní neschopnost ve zkušební době

  • 02.06.2014 13:21

Máme ve smlouvě sjednanou zkušební dobu 3 měsíce a zaměstnanec k nám nastoupil dne 7. 4. 2014. Od 9. 4. 2014 je v pracovní neschopnosti a nyní nám telefonicky oznámil, že chce skončit pracovní poměr ve zkušební době. Nemáme od něj nic písemně. Může zaměstnanec tímto způsobem ukončit pracovní poměr? Vím, že zaměstnavatel může dát ukončení pracovního poměru až po 21 dnech pracovní neschopnosti, ale nejsem si jistá, jestli to může udělat zaměstnanec.

Opětovná žádost o zařazení do evidence nezaměstnaných

  • 02.06.2014 13:20

Představuji si hypotetickou, ale jistě ne nemožnou situaci. Úřad práce mi zprostředkuje vhodné zaměstnání a já do něj sice nastoupím, ale v zaměstnání se mi nebude líbit, a proto tohle zaměstnání co nejdříve sám ukončím, pokud se na jeho ukončení nedohodnu se zaměstnavatelem. Mohu následně opět požádat Úřad práce o zprostředkování nového zaměstnání?

Náhrada škody vzniklé při odvracení požáru

  • 02.06.2014 13:19

V práci jsem poskytla osobní pomoc při odvracení požáru. Při tomto zásahu jsem si rozbila brýle. Nyní mně bylo zaměstnavatelem sděleno, že mi žádnou škodu nemůže uhradit, protože na to nový zákoník práce nepamatuje. Je tomu skutečně tak?

Jak je to se záchody na pracovišti

  • 02.06.2014 13:17

Je někde právně upraveno, jak daleko musí být WC od pracoviště? A je tam případně stanoven i nutný počet záchodů?

Co je projednání s odbory

  • 02.06.2014 13:16

V kolektivní smlouvě máme článek nazvaný Projednání, kterým se rozumí jednání mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, popř. zástupci zaměstnanců, za účelem dosažení shody. Dále je zde obsažena mimo jiné i povinnost projednání výpovědi zaměstnanců, kteří odpracovali v podniku více než 25 let a jsou starší 50 let. Zajímalo by nás, zda může zaměstnavatel takovému zaměstnanci dát výpověď např. z organizačních důvodů nebo nadbytečnosti. Kdyby dotyčný zaměstnanec přece jen takovou výpověď obdržel, je nějaká možnost se bránit?

Zkušební doba při řetězení pracovních poměrů

  • 02.06.2014 13:15

Je možné opakovaně sjednávat se zaměstnancem zkušební dobu v každém novém pracovním poměru na dobu určitou u téhož zaměstnavatele, na tutéž pracovní pozici (tedy při tzv. řetězení krátkodobých pracovních poměrů)?

Osobní ochranné pracovní prostředky zaměstnanců školky

  • 02.06.2014 13:12

Má učitelka mateřské školy nárok na osobní ochranné pomůcky? Pokud ano, na jaké? A mají na ně nárok provozní zaměstnanci? Mám na mysli uklízečky a zaměstnance, kteří v mateřské škole vydávají dětem obědy (dovezené, kterou ani neohřívají, protože jsou dostatečně teplé) a připravují jim (vyrábějí) svačiny. Zaměstnavatel tvrdí, že nárok podle příslušné vyhlášky neexistuje.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru

  • 02.06.2014 13:11

Můžete, prosím, podrobněji vysvětlit vše ohledně rozvázání pracovního poměru dohodou? Mimo jiné mě také zajímá, zda v této dohodě musí být uvedeny důvody ukončení pracovního poměru.

Skutkové vymezení výpovědního důvodu

  • 02.06.2014 13:05

Jak má být konkretizován důvod ve výpovědi, aby byla platná? Vedeme o tom spor s kolegy na pracovišti a každý tvrdí něco trochu jiného.

Překlenovací příspěvek

  • 02.06.2014 13:01

Jsem dlouhodobě nezaměstnaný a chtěl bych se zkusit „zaměstnat sám“ a zároveň využít toho, co umožňuje zákon o zaměstnanosti, ale nevím jak na to. Vyřizuji si živnostenský list a chtěl bych poskytovat služby na internetu. Jak mám na úřadu práce požádat o tzv. překlenovací příspěvek, co vše k tomu musím předložit, jak mám přesně postupovat?