Pokuty za kouření na pracovišti

  • 15.01.2009 00:00

Jsem zaměstnán v jednom soukromém podniku, majitelem jsou cizinci. Zřejmě na základě jejich požadavku se zde za porušení zákazu kouření a pozitivní dechové zkoušky zaměstnancům ukládají pokuty ve výši 500 Kč. Podle mého názoru zaměstnavatel pokuty ukládat nemůže, nebo se mýlím?

Čerpání dovolené předem

  • 31.12.2008 00:00

Chtěl bych si v prosinci tohoto roku vzít dovolenou, ale nezbývá mi dostatečný počet dnů. Je podle zákona možné, abych už v tomto roce vyčerpal tři dny z dovolené na příští rok?

Výpověď pro neuspokojivé pracovní výsledky

  • 31.12.2008 00:00

Zaměstnáváme v trvalém pracovním poměru invalidního důchodce na plný úvazek. V letních měsících pracuje jako zedník, v zimních měsících jako pomocný dělník a obsluha kotelny. Toto zařazení má již třetí rok. Do dnešního dne ovšem nezvládl obsluhovat zařízení kotelny a ani při pomocných pracích v provoze nepodává uspokojivé výsledky. Na jinou práci v organizaci ho není možno přeřadit. Jakým způsoben s ním můžeme rozvázat pracovní poměr?

Co se zaměstnancem ve výkonu trestu

  • 31.12.2008 00:00

Potřebovali bychom radu, jak má zaměstnavatel postupovat, když zaměstnance, který je u něj v pracovním poměru, odvedla v půli října Policie ČR. Dotyčný od té doby nedochází do práce a svou nepřítomnost nijak neomluvil, dokonce se vůbec neozval. Zjistili jsme, že je ve výkonu trestu v předpokládané délce 1 roku. Důvody trestu nesouvisí s výkonem práce.

Má zaměstnavatel vykázat neomluvenou absenci a z tohoto důvodu ukončit pracovní poměr okamžitým zrušením pracovního poměru s doručením do místa bydliště zaměstnance? Nebo má ukončit pracovní poměr okamžitým zrušením z důvodu výkonu trestu? Délka výkonu trestu 1 rok je pouze odhadována, nebyla nikým potvrzena a možná činí více než 1 rok, což prý má podle zákoníku práce zásadní význam. Neměl by se zaměstnavatel pokusit o ukončení pracovního poměru dohodou nebo vyjmout zaměstnance z evidenčního stavu a nechat jej v pracovním poměru s tím, že se snad ohlásí po ukončení výkonu trestu a pracovní poměr bude moci ukončit potom?

Náhrada mzdy za nemoc v kolektivní smlouvě

  • 31.12.2008 00:00

V kolektivní smlouvě na rok 2009 se snažíme dojednat vyšší náhradu mzdy v době nemoci. Za jakých podmínek ji lze sjednat? Budeme muset z náhrady mzdy odvést pojistné a zdanit ji?

Nucená změna druhu práce

  • 18.12.2008 00:00

Pracuji v zařízení sociální péče jako kvalifikovaná vychovatelka. Od 1. 1. 2009 však v našem zařízení končí veškerý odborný personál v přímé péči o klienty, a třebaže jeho práce zůstane stejná, všichni nyní budou spadat do kategorie pracovník sociální péče. Vychovatelé a speciální pedagogové, kteří se rozhodli pro (ne) dobrovolnou degradaci svého vzdělání, si na náklady zaměstnavatele doplňují vzdělání v kurzu. Ostatní, kteří na podmínky nepřistoupili, museli dát výpověď. A zde je zakopaný pes: podle mne odcházejí z organizačních důvodů, a tudíž by měli mít nárok na odstupné. Zaměstnavatel však - prý podle instrukcí z kraje - toto popírá.

Musím svému invalidnímu zaměstnanci najít novou práci?

  • 18.12.2008 00:00

Vlastním malou topenářskou firmu. Mému zaměstnanci, jenž podle pracovní smlouvy vykonává práci instalatéra, byl od 4. 10. 2008 přiznán částečný invalidní důchod. Závodní lékařka mu vystavila posudek, že práci instalatéra nesmí vykonávat. Jelikož jinou práci pro něj nemám, na základě tohoto posudku jsem mu dal výpověď z pracovního poměru podle § 52 písm. e) zákoníku práce. On se okamžitě odvolal a ve svém vyjádření mj. napsal: „Vzhledem k tomu, že jsem poživatelem částečného invalidního důchodu, je zaměstnavatel povinen mi zajistit vhodné zaměstnání. Výpovědní doba skončí teprve tehdy, až zaměstnavatel tuto povinnost splní.“

Vyhledávám pro něj vhodná pracovní místa na internetu a nabídky mu předávám, ať si sám do firem zajde. Takovým způsobem jsem mu předal minimálně 12 nabídek. Všechny ale odmítl - prý nebude nikam dojíždět, že když přišel na sjednanou schůzku ve firmě, bylo zamčeno, a tak podobně. Jak mám dál postupovat a jakým způsobem ho mám platit? Práci neodvádí, protože nemůže, na mé nabídky pracovních míst nereaguje a sám odejít nechce.

Jak řešit překrývání navazujících směn

  • 16.12.2008 14:18

Se zaměstnavatele vedeme spor, zda se jedná o směnný provoz i v případě, kdy se po určitou krátkou dobu (například 15 minut) jednotlivé směny „překrývají“ z důvodu předání směny. Existuje na to jednoznačný výklad?

Lze nějak podmiňovat délku dovolené?

  • 16.12.2008 14:17

Při kolektivním vyjednávání se nemůžeme se zaměstnavatelem shodnout v otázce stanovení délky dovolené. Zaměstnavatel navrhuje stanovit výměru dovolené v závislosti na nemocnosti zaměstnanců. V jeho návrhu stojí: „Základní výměra dovolené činí 5 týdnů v kalendářním roce pro zaměstnance, kteří neměli kalendářním roce neomluvenou absenci, jejichž pracovní poměr k zaměstnavateli vznikl před 1. červencem kalendářního roku a nezameškali více než 60 směn (pracovních dnů) z důvodu nemoci, úrazu, ošetřování člena rodiny.“ Jaký je váš názor, lze s tímto zněním souhlasit?