Kontrola nemocného zaměstnance

  • 23.03.2009 13:24

Zaměstnavatel provedl v místě mého bydliště kontrolu v době, kdy jsem byl v dočasné pracovní neschopnosti, a zjistil, že jsem v této době nebyl doma. Na základě toho mi za tento den nezaplatil náhradu mzdy, kterou mi ze zákona má platit. Navíc mi zaslal upozornění, že jsem porušil pracovní kázeň a v případě opakování můžu dostat výpověď. Jak se mohu proti takovému postupu bránit?

Stravenky a princip rovného zacházení

  • 19.03.2009 10:54

Pracuji pro zaměstnavatele na dohodu o pracovní činnosti. Ostatní zaměstnanci, kteří mají pracovní smlouvu, dostávají od zaměstnavatele stravenky. Mně zaměstnavatel stravenky nedává a tvrdí, že podle zákona mají zaměstnanci pracující na dohodu o pracovní činnosti právo na stravenky jen tehdy, když je to upraveno v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpise. V zákoníku práce jsem ale nic takového nenašla. Má zaměstnavatel pravdu?

Úraz při cestě na oběd

  • 19.03.2009 10:52

V areálu zaměstnavatele jsem při cestě na oběd utrpěl úraz. Zaměstnavatel ho odmítá uznat jako úraz pracovní. Je jeho postup správný?

Co dělat, když zaměstnavatel neplatí (manuál pro zaměstnance)

  • 18.02.2009 15:59

Jak má vlastně zaměstnanec postupovat v případě, kdy mu zaměstnavatel nevyplatí mzdu? Údajně se přišlo na to, že stávající insolvenční zákon, který měl v těchto případech zaměstnance chránit, jeho postavení naopak zhoršuje...

Opakovaná reklamace kvůli vadám věci

  • 18.02.2009 15:55

V září roku 2008 jsem si koupil nový automobil, který vykazuje vadu. Po dešti či po umytí se ukázalo, že do vnitřního prostoru zatéká voda. Po první reklamaci a opravě se vada opakovala znovu a následovala druhá reklamace a oprava. Jaká jsou moje práva, pokud se vada vyskytne potřetí? Mám nárok vrátit vůz za cenu, za niž jsem jej pořídil?

Preventivní prohlídky v době volna

  • 18.02.2009 15:54
"

V jednom našem provoze pracují zaměstnanci pouze v noci, a proto je pravidelně posíláme na lékařskou preventivní prohlídku. Prohlídky se ovšem uskutečňují v dopoledních hodinách. Mají zaměstnanci právo na náhradu mzdy z titulu překážky v práci, když se prohlídka koná v době jejich volna?

"

Pravidla rozšíření dovolené kolektivní smlouvou

  • 04.02.2009 15:40

Řešíme otázku, zda lze v kolektivní smlouvě dohodnout rozšíření práva na dovolenou např. o dva nebo tři dny, když zaměstnavatel odmítá rozšířit dovolenou o celý týden? Umožňuje to současný zákoník práce?

Valorizace náhrad za pracovní úrazy

  • 04.02.2009 15:27

Počítá ministerstvo práce a sociálních věcí od 1. 1. 2009 s valorizací náhrad za pracovní úrazy a nemoci z povolání? Ví vůbec pan ministr, že mimořádná valorizace důchodů k 1. 8. 2008 neměla pro nás, kterých se to týká, žádný význam, protože zvýšení důchodů se odečítá od náhrad, takže naše zvýšení od zmíněného data bylo 0 Kč?