Místo výkonu práce a náhrada cestovních výdajů

  • 14.01.2010 13:00

Pracuji pro zaměstnavatele, který má několik poboček na území celé České republiky a Slovenska. V jedné z těchto poboček mám svou kancelář, kde trávím přibližně třetinu své pracovní doby, ale ve zbytku cestuji po různých pobočkách, kam mě zaměstnavatel zrovna pošle. Mám při těchto cestách od právo na stravné? Zaměstnavatel mi ho neposkytuje, protože prý na něj mají nárok jen zaměstnanci na pracovní cestě a u mě se o pracovní cestu nejedná, protože mám v pracovní smlouvě dojednané jako místo práce celé území Česka a Slovenska. Může vůbec místo práce být v dohodnuto takhle široce?

Průměrný výdělek pro výpočet odstupného

  • 14.01.2010 12:07

Naše firma - jedná se o společnost s ručením omezeným - končí se zaměstnancem pracovní poměr z organizačních důvodů a nyní bude vyplácet odstupné ve výši tří průměrných měsíčních platů. Odstupné se bude vyplácet společně se mzdou za měsíc srpen. Průměrný výdělek se zjistí z předcházejícího kalendářního čtvrtletí. Pro tento případ tedy budou rozhodným kalendářním čtvrtletím měsíce duben, květen a červen. V červnu zaměstnanec odpracoval celý měsíc, v květnu také, ale v dubnu byl 20 dní nemocný, takže místo obvyklé mzdy jsme mu vyplatili o více než polovinu méně. Započítává se mzda za měsíc duben snížená kvůli nemoci zaměstnance do odstupného jen v této výši?

Kdo smí nahlížet do osobního spisu

  • 14.01.2010 12:06

Velice rád bych se podíval do svého osobního spisu, který na mě vede zaměstnavatel. Mám na to ale vůbec právo? Slyšel jsem, že do něj může nahlížet kterýkoliv vedoucí zaměstnanec a člen dozorčí rady podniku, to je pravda?

Kdy skončí pracovní poměr po rodičovské dovolené

  • 14.01.2010 11:59

Zaměstnankyně po vyčerpání rodičovské dovolené v rozsahu do 3 let věku dítěte rozváže pracovní poměr. Který den je posledním dnem pracovního poměru? Den, který je shodný se dnem narození dítěte, anebo až ten následující? Dítě se narodilo 12. 12. Skončil pracovní poměr uvedené pracovnice 12. 12., nebo až 13. 12.?

Bývalý zaměstnavatel zadržuje můj zápočtový list

  • 05.01.2010 13:14

Ukončil jsem pracovní poměr z důvodu nevyplacení mzdy. Výpověď jsem zaměstnavateli poslal doporučeně, ale obsílka nebyla převzata a mně se vrátila zpět. Jak mám od zaměstnavatele získat zápočtový list? Vzdor několika telefonickým slibům mi ho stále neposlal.

Pomsta kvůli výpovědi

  • 05.01.2010 12:52

Ve firmě jsem pracovala 5 let jako asistentka obchodního ředitele a neměla jsem žádné osobní ani pracovní problémy. Vždy jsem pracovala podle nejlepšího svědomí a vědomí pro firmu, šetřila náklady. Když jsem oznámila, že chci ukončit pracovní poměr, začaly krušné chvíle a generální ředitel mi nechtěl rozvázání pracovního poměru uznat, podepsat a ani přijmout. Začal s psychickým terorem, ale já si říkala, že ty dva měsíce to vydržím. Následovaly výhrůžky typu - stejně tě tak zdeptám, že ráda přijdeš a budeš prosit, abych tvou výpověď roztrhal... Vyhrožoval, že mi neproplatí zbylou dovolenou. Po uplynutí výpovědní lhůty pracovní poměr skončil v říjnu minulého roku a firma po mně dnes požaduje náhradu škody způsobenou z nedbalosti. Můžete mi prosím poradit a nebo doporučit jaké mám nyní udělat kroky? Jak mám dál postupovat?

Nenapadlo mě, že si veškerou pracovní činnost mám kopírovat a vynášet z firmy ven z důvodu, abych se po nějaké době mohla obhajovat.

Jak je to se služebními mobily

  • 05.01.2010 12:51

Existuje nějaký právní předpis, který upravuje používání služebních mobilních telefonů? Jedná se mi o to, jestli zaměstnavatel může zaměstnanci nařídit, aby měl zapnutý telefon a přijímal služební hovory i po pracovní době, nebo dokonce po celých 24 hodin denně.

Nesouhlas s pracovním posudkem

  • 04.01.2010 13:30

Při skončení pracovního poměru jsem obdržel pracovní posudek. V posudku jsou ovšem uvedeny skutečnosti, se kterými nesouhlasím. Požádal jsem proto zaměstnavatele, aby posudek částečně upravil, ten to však odmítl. Jak mám postupovat?

Nesplněný příslib uzavření nové pracovní smlouvy

  • 04.01.2010 13:28

Jsem zaměstnán v sociálních službách jako pracovník přímé obslužné péče. V současné době mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou do 30. 6. 2009. V dohodě o změně pracovní smlouvy, která byla uzavřena 30. 10. 2008, jsme se dohodli na prodloužení původní smlouvy (ta byla uzavřena do 30. 6. 2008) a zaměstnavatel se zároveň zavázal, že pokud absolvuji rekvalifikační kurz pro pracovníky sociální péče, bude se mnou v polovině letošního roku uzavřena smlouva na dobu neurčitou. Ten jsem úspěšně absolvovala, nicméně momentálně je situace taková, že zaměstnavatel se mnou nechce od 1. 7. 2009 uzavřít smlouvu na dobu neurčitou (ani žádnou jinou). Jako důvod uvádí, že v únoru a březnu tohoto roku jsem dostala třikrát napomenutí s upozorněním na nedostatky v mé práci a mám jednu neomluvenou absenci. Je povinen se mnou smlouvu uzavřít, když se k tomu při prodloužení stávající smlouvy zavázal?

Může být člen managementu šéfem odborů?

  • 04.01.2010 11:31

V našem podniku funguje odborová organizace, která se právě potýká s volbou nového předsedy. O tento post bohužel není velký zájem. Je možné, aby funkci předsedy základní odborové organizace vykonával člen středního managementu? Tento člověk je vzdělaný a vhodný pro vykonávání této funkce, ale nevíme, zda funkce předsedy odborů u něj nebude ve střetu zájmů s jeho pracovní pozicí. Lze vůbec takového člověka do této funkce nominovat?