Co plyne z nedodržení výpovědní doby

  • 24.06.2010 14:22

Co mi hrozí, když nedodržím dvouměsíční výpovědní lhůtu a přestanu chodit do práce ještě předtím, než vyprší? V květnu jsem žádala nadřízeného o rozvázání pracovního poměru dohodou ke 30. červnu, s tím, že když na toto nepřistoupí, platí tedy klasická výpovědní lhůta (do konce července). Doufala jsem, že se rozumně dohodneme; zvlášť když už teď má šéf mnoho nabídek od potenciálních zájemců o moje místo. Odejít chci kvůli nabídce práce v zahraničí, kde mi ve stejném oboru (na který mám i vhodnou kvalifikaci) nabízejí mnohem vyšší plat. Na začátek července mám již zakoupenou letenku, protože déle na mě budoucí zaměstnavatel v zahraničí čekat nebude, a hodlám jednoduše odletět. Byla bych sama proti sobě, kdybych nevyužila lepší pracovní nabídku...

Zaměstnavatelem nařízená mlčenlivost zaměstnanců

  • 24.06.2010 14:22

Dostali jsme k podpisu dodatek pracovní smlouvy. Mezi základní povinnosti vyplývající z pracovního poměru, dohod o pracovní činnosti a dohod o provedení práce patří „povinnost zaměstnance hájit zájmy zaměstnavatele, zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, s nimiž přijde do styku nebo s nimiž se seznámí při výkonu prací a které v zájmu zaměstnavatele nelze sdělovat jiným osobám nebo ostatním zaměstancům organizace, a to i po případném skončení pracovního poměru“. Porušení těchto povinností bude posuzováno jako závažné porušení pracovních povinností ve smyslu ustanovení § 52 písm.g) zákoníku práce a zaměstnavatel může pro takové závažné porušení pracovních povinností dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru. Poskytnutí jakých konkrétních informací by mohlo být posuzováno jako hrubé porušení pracovní kázně? Pracuji v kulturním zařízení, jednám se zákazníky a odpovídám na dotazy, které se týkají mé práce.

Není švagr jako švagr

  • 24.06.2010 14:21

Četla jsem v Sondách odpověď na dotaz týkající se překážek v práci z důvodu pohřbu. Narazila jsem na názor, že se
rozlišuje švagr tzv. pokrevní a nepokrevní. Znamená to, že například já osobně bych měla nárok na volno na pohřeb manželovy sestry, ale už ne na pohřeb jejího manžela?

Náhrady mzdy člena volební komise

  • 24.06.2010 14:20

V pátek 28. 5. 2010 jsem nebyl v zaměstnání, protože byly parlamentní volby a já jsem byl členem okrskové volební komise. Kdo mně zameškanou pracovní dobu zaplatí?

Jak je to s délkou rodičovské dovolené

  • 24.06.2010 14:20

Když zaměstnankyně čerpá mateřskou a následně rodičovskou dovolenou, musí jí zaměstnavatel po tuto dobu „držet“ její pracovní místo. Jak je to v případě, že před uplynutím této lhůty žena porodí další dítě? Lhůta se nemění, nebo se prodlužuje?

Částečná nezaměstnanost a dovolená

  • 24.06.2010 14:19

Byla mi dána výpověď pro nadbytečnost a současně mi bylo nařízeno čerpání dovolené, protože práce pro mne není. Mám doma zprávu, že mám dovolenou a pak odstávku. Jsme výrobní podnik a odstávky za 65 % náhrady mzdy (tuto výši vyjednaly naše odbory) vyhlašuje firma. Může mi firma nařídit tuto odstávku, nebo má přednost čerpání dovolené (letošní a ještě 20 dnů z loňského roku)?

Co tvoří společné jmění manželů

  • 24.06.2010 14:18

Již delší dobu vedeme s manželkou diskusi, která se týká společného jmění manželů. Nemůžeme se shodnout, co vlastně SJM je a jaký majetek či závazky ho tvoří.

Výpověď kvůli záplavám?

  • 24.06.2010 14:17

Kvůli květnovým záplavám jsem tři dny nebyl v zaměstnání. Zaměstnavateli jsem to oznámil a doložil, ale on mi přesto hrozí výpovědí. Jak se mám bránit?

Povinné vyšetření zaměstnanců pracujících v noci

  • 24.03.2010 10:26

Na školení nám bylo řečeno, že u zaměstnanců, kteří pracují více než 3 hodiny v noci, nově musí být každý rok provedena lékařská prohlídka a dotyčná osoba musí mít písemné potvrzení, že může pracovat v noci. Je to pravda? Najdu to někde v zákoníku práce nebo v nějaké vyhlášce?

Příplatek za noční práci ve svátek

  • 24.03.2010 10:25

Pracuji pro zaměstnavatele jako řidič. Většinou pracuji v ranních nebo odpoledních směnách podle toho, jak mě zaměstnavatel potřebuje. Došlo však i k tomu, že jsem musel pracovat v noci až do 4 hodin ráno, a to v den, který byl státním svátkem. Za práci v noci mi zaměstnavatel poskytuje příplatek. Za dobu od půlnoci do 4 hodin ráno v den, který byl svátkem, jsem vyžadoval i příplatek za práci ve svátek, ale zaměstnavatel mi jej odmítl zaplatit. Argumentoval vnitřním předpisem, kde je uvedeno, že den svátku začíná až dnem nástupem první směny v týdnu, což je v 6 hodin. Zaměstnavatel mi vysvětlil, že tohle pravidlo zavedl kvůli zaměstnancům, kteří se v nepřetržitém provozu střídají ve směnách a že tedy příplatek za práci ve svátek přísluší až od 6 hodin. Mně to ale připadá nespravedlivé. Opravdu nemám na příplatek právo?