Co smí nový zaměstnavatel vyžadovat

  • 13.01.2014 15:49

Může zaměstnavatel při nástupu do nového zaměstnání požadovat předložení originálu nebo kopie výpovědi od předchozího zaměstnavatele? Anebo mu musí stačit pouze předložení zápočtového listu?

Výkladem nelze měnit zákon

  • 13.01.2014 15:48
"

Pracuji v nepřetržitém provozu ve 12hodinových směnách. Pokud čerpám dovolenou v den svátku, započítává mi zaměstnavatel tento den jako čerpanou dovolenou. Má na to právo? V příloze přikládám vyjádření zaměstnavatele.

Pozn. aut.: v něm je mj. uvedeno, že „poněkud jiná situace nastane u zaměstnance s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou. Ani zákoník práce účinný od 1. 1. 2007 to sice výslovně nevyřešil, avšak z povahy věci lze dovodit, že pokud by zaměstnanci pracujícímu v tomto rozvržení byla určena (v praxi většinou na jeho žádost) dovolená na den, kdy měl podle rozpisu směn pracovat, a práce neodpadla z důvodu omezeného provozu ve svátek (za zaměstnance musí na směnu nastoupit jiný zaměstnanec), bude mu tento den započítán do čerpání dovolené.“
"

Těhotenství při nástupu do práce nemusíte hlásit

  • 13.01.2014 15:47

Jsem v evidenci úřadu práce. Po dlouhém shánění zaměstnání se mi konečně podařilo práci sehnat. „Bohužel“ jsem zjistila, že jsem nechtěně otěhotněla. Je mojí povinností toto novému zaměstnavateli ihned oznámit? Je téměř jisté, že kvůli tomu o práci ihned přijdu...

Osobní ohodnocení

  • 13.01.2014 15:44

Pracuji jako zaměstnanec v soukromé firmě, kde se moje mzda skládá ze základní mzdy a osobního ohodnocení (jeho výše je stanovena pevnou částkou). Ve mzdovém výměru mám uvedeno, že „základní mzda náleží vždy“ a „osobní ohodnocení přiznává nejbližší nadřízený pracovník podle plnění nebo neplnění příslušných ukazatelů. Za neplnění pracovních úkolů může být odebráno částečně nebo až do plné výše podle závažnosti.“ Ukazatele osobního ohodnocení jsou ve mzdovém výměru přesně stanoveny a všechny plním tak, jak je třeba. Může mi zaměstnavatel osobní ohodnocení snížit kvůli tomu, že momentálně údajně nemá dostatek finančních prostředků? Ve vydaném vnitřním předpisu svoji situaci popisuje slovy „propad tržeb oproti loňskému roku, dlužníci platí se zpožděním, finanční nekázeň vedoucích pracovníků, nedostatečné provozní cash flow“. Z mého pohledu je snížení osobního ohodnocení neoprávněné, neboť ukazatele osobního ohodnocení plním a není mi v tomto směru nic vytýkáno. Stejně tak ani v ukazatelích mého osobního hodnocení není uvedeno, že jeho výše nějak souvisí s ekonomickou kondicí firmy. Jak mám postupovat? A existuje vůbec v našem právu nárok na osobní ohodnocení?

Placené volno pro odborového funkcionáře

  • 19.11.2013 11:09

Jako odborový funkcionář se zúčastňuji např. konferencí, školení předsedů apod. Na kolik dní pracovního volna mám nárok a kolik dnů můžu mít proplacených?

Co má být v pracovní náplni

  • 19.11.2013 11:08

Řeší nějaký právní předpis, co přesně musí obsahovat tzv. Popis pracovní činnosti? Vedeme o tom s kolegy v zaměstnání diskuse a nemůžeme se shodnout.

Máme nárok na finanční kompenzaci?

  • 19.11.2013 11:07

Pracuji jako dělník v podniku, kde je stálá pracovní doba pro všechny zaměstnance od 6.00 do 15.00 hod. Zhruba před týdnem nám zaměstnavatel 3 dny předem (v pondělí) oznámil, že ve čtvrtek z důvodu výměny transformátoru energetické společnosti nepůjde do 10.00 elektrický proud. Měli jsme se tedy ten den do práce dostavit až v 10.00 a pracovat do 19.00. Máme právo na nějakou finannčí kompenzaci za to, že jsme museli být v práci déle, protože jsme ráno nemohli pracovat, i kdybychom chtěli?

Pracovní smlouva a jmenování do funkce

  • 19.11.2013 11:06

Je možné se zaměstnancem uzavřít pracovní poměr na základě pracovní smlouvy, poté ho jmenovat do funkce a po případném odvolání z funkce že by se znovu vrátil na své původní pracovní místo uvedené v pracovní smlouvě? Uvedu příklad. Zaměstnanec je přijat do pracovního poměru jako ředitel odboru na základě pracovní smlouvy, poté je jmenován do funkce náměstka ředitele. Z této funkce je po čase odvolán a vrací se na místo ředitele odboru. Lze takto postupovat? Nejedná se o dva pracovní poměry? Případně jak postupovat při jmenování a odvolání funkce?