Rozsah dohody o provedení práce

  • 19.11.2013 11:05

Uzavřeli jsme se zaměstnancem dohodu o provedení práce na pomocné práce, které zaměstnanec vykonával doma (na 100 hodin). Tohoto zaměstnance bychom potřebovali opět, ale na jiné práce, které by vykonával v našem skladě. Lze s ním opět uzavřít dohodu o provedení práce na 100 hodin? Nebo už musíme uzavřít pracovní smlouvu, když má již 100 hodin vyčerpáno z předešlé dohody?

Záleží na ochranné době

  • 07.11.2013 14:45

Zaměstnankyně čerpá neplacené volno do čtyř let věku dítěte. Můžeme jí dát v této době výpověď pro nadbytečnost tak, aby výpovědní doba uplynula v této době neplaceného volna?

Problémy se snížením pracovního úvazku

  • 07.11.2013 14:44

Zaměstnavatel zjistil, že na pracovišti je nadbytečný stav zaměstnanců. Potřebuje dosáhnout snížení o 0,5 pracovního úvazku. Pokusil se řešit situaci snížením úvazků zaměstnancům, ti však na dohodu o změně pracovní smlouvy nepřistoupili. Výpověď pro nadbytečnost jednomu zaměstnanci je nereálná. Jak řešit tuto situaci, když zaměstnanci na jakoukoli dohodu odmítají přistoupit a zaměstnavatel jim nemůže přidělovat práci odpovídající pracovní smlouvě do zbývající části nevyužitého úvazku?

Příplatek za noční práci v sobotu a neděli

  • 07.11.2013 14:43

Pracuji v obchodní společnosti, kde jsou noční směny. Zaměstnavatel stanovil, že první směna v pracovním týdnu začíná ve 22.00 hod. v neděli. Příplatek za práci v noci a ve svátek se proto platí od této hodiny, tj. od 22.00 hod. Nyní se vede spor o to, zda se tak má platit i příplatek za práci v sobotu a v neděli. Prosím o radu.

Povinnost kuchařky hradit jedno hlavní jídlo denně

  • 07.11.2013 14:41

Jsem zaměstnána jako kuchařka ve škole, jejímž zřizovatelem město. Přestože mám od lékaře předepsanou dietu, musím hradit jedno jídlo. Prý to vyplývá z nějakého právního předpisu. Je to pravda?

Zástup za ženu na mateřské a rodičovské dovolené

  • 06.11.2013 13:57

Zaměstnankyně A nastoupila na mateřskou a posléze rodičovskou dovolenou. Jako zástup za ni byla přijata zaměstnankyně B. Ta posléze také odešla na mateřskou dovolenou. Byla tedy přijata zaměstnankyně C. Jak správně má znít pracovní smlouva u zaměstnankyně C? Zástup za zaměstnankyni B, nebo A? Nebo snad za obě? Má být smlouva nějak časově omezená? Co by mělo nastat, když se vrátí z rodičovské dovolené zaměstnankyně A a zaměstnankyně B bude stále ještě na mateřské dovolené či rodičovské dovolené? Měli bychom ukončit pracovní poměr se zaměstnankyní B i C? Pokud zaměstnankyně A již nebude chtít nastoupit, je samozřejmé, že na pracovní poměr bude mít nárok zaměstnankyně B. V případě, že zaměstnankyně B nastoupí, musí zaměstnankyně C skončit? Pokud bychom totiž dali zaměstnankyni C do smlouvy, že zastupuje zaměstnankyni A a ta by už nenastoupila, nebude si zaměstnankyně C automaticky dělat nárok na její místo a zaměstnankyně B tím pádem „vypadne ze hry“?

Obrana proti sporné výpovědi

  • 06.11.2013 13:56

U obchodní společnosti, kde pracuji, dochází k organizačním změnám, které spočívají v tom, že se ruší jedna provozovna. Bylo nám sděleno, že výpověď mohou obdržet i zaměstnanci z té provozovny, která se neruší, protože zaměstnanci zde vykonávají stejný druh práce a je na zaměstnavateli, koho si vybere. Je tvrzení zaměstnavatele správné?

Zvýšená ochrana samoživitelek je minulostí

  • 06.11.2013 13:54

Jsem samoživitelka a pečuji o dceru, které je 10 let. U zaměstnavatele, kde jsem zaměstnána, se budou se snižovat počty zaměstnanců. Obracím se na vás s žádostí o sdělení, zda mně může být dána výpověď z důvodu organizačních změn.